Menü Kapat

Kimse apartman yöneticisi olmak istemiyorsa ne yapılır?

İlgili kanunda, 8 ve üzeri daireli binaların yöneticisinin olma zorumluluğu getirilmiştir. Ancak apartman yöneticiliği günümüzde artık çok kapsamlı bir iş yükü haline geldiğinden ve zaman kavramı ile beraber önemli sorumluluklarıda olan bina yöneticiliği görevini kimse üstlenmek istememektedir.

Yöneticinin eksiksiz yapması gereken görevler arasında, muhasebe kayıtları, sgk, kapıcı veya personelin kıdem tazminatı, avukatlık hizmetleri, resmi dairelerde apartman adına yapılacak işlemler, banka hesap ve aidatların takibi, apartmanın tüm teknik konuları, yıllık ve aylık rutin bakım sorumlulukları gibi bir çok konu yüzüne yöneticilik yapılmak istenmemektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu bina yöneticisini oluşabilecek bir çok konuda sorumlu tutmuştur.

Bunun dışında 8 bina üstü binalarda bir türlü yönetici seçilemiyorsa, apartmanın bulunduğu bölgedeki Sulh Hukuk Mahkemesine her hangi bir kat maliki başvurarak apartmana yönetici seçimi isteme hakkına sahiptir. Ancak bu biraz zaman alıcı bir iştir.

Hal böyle olunca, bir çok apartman kat maliki profesyonel bina yönetim firmalarına yönetim hizmetlerini vermeye başlamıştır.